Izabela Monika Bill

Podróże poezją

Okładka
„Podróże poezją” to 4 tomik wrocławskiej poetki Izabeli Moniki Bill, posiada fabułę. Przedstawia fragment życia kobiety, która za pomocą podróży po Wrocławiu, Polsce i w głąb siebie - szuka wartości idealnych. Bohaterka ma swoje ulubione trasy komunikacyjne po Wrocławiu. Podczas przejażdżek snuje refleksje, pisze wiersze, obserwuje. Stąd komunikacja staje się drugim bohaterem tomiku. Ma też swoje ulubione miejsca na wrocławskim Rynku. Poznajemy też jej środowisko twórcze – pokój, blok, kota. Artystka przez cały czas szuka sposobu na ból istnienia i zagadki egzystencji poetyckiej. Raz w przyrodzie, raz w miłości, innym razem w pisaniu. Kiedy się „sparzy” ucieka pociągiem w Polskę.„Podróże poezją” to poetycki oprowadzacz po Wrocławiu. Może nie prezentuje wszystkich zabytków jak przewodnik, ale pokazuje Wrocław oczami poetki, to, co być może interesuje, inspiruje niejednego miejskiego poetę. Mamy tu zarówno klasyczne zabytki jak i miejsca objęte intymnym sentymentem.
Czytelnicy znajdą liczne wątki biograficzne i powiązania z autorką. Wstęp odautorski odpowiada na wiele pytań, które smakosz poezji zada sobie podczas lektury.
Tomik uzupełniają fotografie miejsc. Posłowie napisał Tadeusz Lira-Śliwa, krytyk i poeta, który przedstawił męski punkt widzenia na tematykę tomiku.
W środku tomiku miłośnicy motoryzacji odnajdą kilka erotyków motoryzacyjnych, innych niż prezentowane w Motocainie w lutym 2013 roku. http://www.motocaina.pl/Izabela_Monika_Bill_erotycznie_o_samochodach,0,7902,0.html
W tomiku wiele wierszy poświęconych jest środkom komunikacji. Sympatycy pociągów, autobusów, tramwajów również będą usatysfakcjonowani. Bohaterka wierszy świetnie odnajduje się w komunikacyjnej rzeczywistości. Zdaje się nawet, że kołowi przyjaciele są jej bliżsi niż ludzie. Do nich ucieka, kiedy coś się nie układa w jej życiu. Są powiernikami jej emocji duchowych i cielesnych. Ciekawym wierszem jest Autobus linii N, gdzie Poetka próbuje wyobrazić sobie, co czuje autobus wiozący podróżnych, jak ich widzi, o czym może myśleć. Okazuje się, że autobus może czuć jak człowiek, chociaż jest tylko maszyną. Tytułowy autobus snuje nawet refleksje erotyczne.
Wiersz Wrocław-Lubań traktujący o podróży pociągiem uzmysławia bohaterce, że nawet jej biodra tęsknią za opuszczonym przez nią mężczyzną..
Auta są niemymi świadkami intymnych chwil, są miejscem godnym zaufania, gdzie można okazać sobie miłość z dala od całego świata. Parking Galeria Dominikańska to wiersz mówiący o rzeczy romantycznej, wspólnym oglądaniu zachodu słońca z dachu parkingu oraz skonsumowaniu go przez …nietoperze kulące się pod kocem na tylnym siedzeniu samochodu.
Jest jeszcze Górka Nieznanego Żołnierza gdzie również akcja utworu rozgrywa się w aucie, ale pod czujnym okiem natury. Mamy jeszcze smutny erotyk motoryzacyjny Noc Grenlandii z podtytułem „kolor auta”. Grenlandia kojarzy się z zimnem, chłodem, lodem i taki jest ten wiersz , widać, że coś się skończyło. Oderwane gwiazdy./ stal spojrzeń/ niebieskie sutki/ we mgle pozorów. To wszystko składa się na obraz nieuniknionego rozstania. Patrzysz i nie dotykasz/dotykasz ale nie patrzysz.
Mamy też ciekawy erotyk zatytułowany Statki traktujący o spotkaniu miłosnym jak o zapasach sumo dwóch statków na wzburzonym morzu.

O tomiku napisały wrocławskie portale takie jak:
http://dlalejdis.pl/artykuly/podroze_poezja_izabela_monika_bill
http://www.polscyautorzy.pl/index.php/o-ksiazkach-autorach-i-nie-tylko/547-izabela-monika-bill-podroze-poezja-zapowiedz
http://sztukater.pl/zapowiedzi/wydawnicze/item/13110-podroze-poezja.html

oraz portal motoryzacyjny
http://www.motocaina.pl/Podroze_poezja_Izabeli_Bill_tomik_poezji_pod_patronatem_Motocaina_pl,0,18632,0.html

i zagraniczny portal muzyczno-artystyczny Desperat-Zine
http://desperat-zine.blogspot.se/2014/05/isabel-moniq-bill-podroze-poezja.html

recenzję tomiku napisał dziennikarz z Katowic Jurek Granowski
http://pisarze.pl/recenzje/7763--jerzy-granowski-nowy-rodek-podroowania-poezja.html

recenzję tomiku napisał też Tadeusz Zawadowski w "Akancie"
oraz portal "Subiektywnie o książkach
http://www.subiektywnieoksiazkach.pl/2014/07/podroze-poezja-izabela-monika-bill.html

Izabela Monika Bill, Podróże poezją, Wydawnictwo Autorskie, Drukarnia Totem, Inowrocław 2014, ss 59

Język: pl

Ilość stron: 59

Opublikowana: 5 maj 2014

Wydawca: autorka